Eagle Statue

HATTIESBURG, Miss. – Southern Miss had 160 student-athletes named to the Commissioner’s Honor Roll by Conference USA for the 2019-20 academic year in an announcement Thursday afternoon.

Student-athletes named to the Commissioner's Honor Roll maintain a cumulative GPA of 3.0 or better.

Below are this year's student-athletes who have earned recognition for their academic achievements.

Baseball (23)

Matt Adams (Pearland, Texas), Chandler Best (Mobile, Ala.), Drew Boyd (Hattiesburg, Miss.), Cole Donaldson (St. Charles, Mo.), Ben Ethridge (Collinsville, Miss.), Brady Faust (New Orleans, La.), Billy Garrity (Hattiesburg, Miss.), Aubrey Gillentine (Amory, Miss.), Matthew Guidry (Hattiesburg, Miss.), Tyler Lantz (Collinsville, Miss.), Josh Lewis (Theodore, Ala.), Danny Lynch (Jupiter, Fla.), Will McGillis (Albuquerque, N.M.), Gabe Montenegro (Guatemala City, Guatemala), Alex Nelms (Gulfport, Miss.), Fisher Norris (Seminary, Miss.), Ryan Och (Carver, Minn.), Stevie Powers (Savannah, Ga.), Isaiah Rhodes (McKinney, Texas), Andrew Stanley (Searcy, Ark.), Hunter Stanley (Hammond, La.), Tyler Stuart (Kankakee, Ill.), Sean Tweedy (Mandeville, La.)

Men’s Basketball (4)

Jeffery Armstrong (Rainsville, Ala.), Artur Konontsuk (Parnu, Estonia), Auston Leslie (Hunstsville, Ala.), Jerrod Rigby (Bay St. Louis, Miss.)

Football (29)

Jack Abraham (Oxford, Miss.), Woodlyson Alcius (Miami, Fla.), Luke Baker (Naples, Fla.), Barrett Barham (Clinton, Miss.), Swayze Bozeman (Flora, Miss.), Matt Bromell (Melbourne, Australia), Trace Clopton (Brookhaven, Miss.), Garrett Crawford (Slidell, La.), Brad Dennis (Florence, Miss.), Drake Dorbeck (Vicksburg, Miss.), Zac Everett (Saraland, Ala.), Jacob Galle (Ocean Springs, Miss.), Jason Goldstein (Salisbury, Conn.), Benjamin Goudy (Meridian, Miss.), De’Michael Harris (Vicksburg, Miss.), Ray Ladner (Kiln, Miss.), Trey Lingold (Florence, Miss.), Hayes Maples (Hattiesburg, Miss.), Dalton Melancon (Boutte, La.), Jordan Mitchell (Hattiesburg, Miss.), TQ Newsome (Gulfport, Miss.), Zach Portlock (Mobile, Ala.), William Potosky, III (Hudson, Fla.), Seth Roberson (Oviedo, Fla.), Matt Ryals (Purvis, Miss.), Louis Smith (D’Iberville, Miss.), Andrew Stein (Slidell, La.), Ty Williams (Charleston, Miss.), Antavious Willis (Camden, Miss.)

Men’s Golf (8)

Charles Eric-Belanger (Quebec City, Quebec), Willie Hammond (Southlake, Texas), Walker Kesterson (Hartsburg, Mo.), Joey Kirkland (West Monroe, La.), Matt Lorenz (Fairhope, Ala.), Thongpipat Rattanayanon (Bangkok, Thailand), Brian Richards (Gulf Breeze, Fla.), Brice Wilkinson (Madison, Miss.)

Men’s Tennis (5)

Ronit Bisht (New Delhi, India), Tom Cecchetto (Birmensdorf, Switzerland), Matthieu Peres (Antony, France), Youssef Tamimount (Morocco), Chung-Han Tsai (Taichung, Taiwan)

Men’s Track and Field (12)

Austin Bourne (Brandon, Miss.), Elijah Burton (Picayune, Miss.), DJ Butler, Jr. (Baker, La.), Landon Chalden (Biloxi, Miss.), Dylan Evans (McKinney, Texas), DJ Hurd (Spring, Texas), Trey Johnson (Fayetteville, Ga.), Trevor Leinstock (Scottsdale, Ariz.), Patton Little (Starkville, Miss.), Asher Marshall (Lake Cormorant, Miss.), Keirston Paige (Hattiesburg, Miss.), Christian Strong (Hoover, Ala.)

Women’s Basketball (4)

Daishai Almond (Athens, Ga.), Lauren Gross (Southaven, Miss.), Allie Kennedy (Red Bay, Ala.), Alarie Mayze (Arlington, Texas)

Women’s Cross Country (9)

Carlin Beal (Mandeville, La.), Katelyn Cartwright (Hernando, Miss.), Theresa Harto (West Plains, Mo.), Emma Kate Holdbrooks (Winfield, Ala.), Kate Mattox (Starkville, Miss.), Lina May (Vancleave, Miss.), Regen McGee (Pass Christian, Miss.), Sarah McMillon (Jasper, Ala.), Savannah McMillon (Jasper, Ala.)

Women’s Golf (4)

Cassidy Evreniadis (Adelaide, South Australia), Tenley Moretti (Ankeny, Iowa), Valeria Pichardo (Veracruz, Mexico), Maria Bailey (Birmingham, England)

Women’s Soccer (14)

Alice Campos (Campinas, Brazil), Jenny Caracheo (Royse City, Texas), Olivia Durham (Marietta, Ga.), Kaitlin Fayard (Mandeville, La.), Madi Flammia (Panama City, Fla.), Stephanie Garcia (Houston, Texas), Mackenzie Hamilton (Prosper, Texas), Jacky Manteas (Bielfield, Germany), Kendell Mindnich (Melbourne Beach, Fla.), Hannah Moody (Mobile, Ala.), Macie Pennington (Townsend, Del.), JoAnnie Ramos (Katy, Texas), Hailey Rogers (Memphis, Tenn.), Jessica Shepherd (Manchester, England)

Softball (15)

Hannah Borden (Trussville, Ala.), Breley Boykin (Florence, Miss.), Caroline Casey (Hernando, Miss.), Kaley Fruge (Stuttgart, Ark.), Heather Hill (Cabot, Ark.), Kaylan Ladner (Kiln, Miss.), Karley Nichols (Brandon, Miss.), Samantha Papp (Hattiesburg, Miss.), Makenna Pierce (Daphne, Ala.), Jamie Powell (Petal, Miss.), Madison Rayner (Stringer, Miss.), Lacey Sumerlin (Mobile, Ala.), Beth Taylor (Silverhill, Ala.), Sarah Van Schaik (Petal, Miss.), Maddie Vasquez (Milton, Fla.)

Women’s Tennis (4)

Arina Amaning (Dijon, France), Monique Burton (Sydney, Australia), Rikeetha Pereira (Dubai, U.A.E.), Ebru Zeynep Yazgan (Izmur, Turkey)

Women’s Track and Field (10)

Eden Adams (West Monroe, La.), Maresha Chandler (Liberty, Miss.), Jasmine Griffin (Homewood, Fla.), Taylor Harris (New Orleans, La.), Logan Lewis (Baton Rouge, La.), McKenna Mumaw (Cedar Rapids, Iowa), Grace Parker (Gulfport, Miss.), Isabella Simonelli (Goldie, Victoria, Australia), Aireanna Taylor (Canton, Miss.), Angel Williams (New Orleans, La.)

Volleyball (19)

Ashley Chapman (Mobile, Ala.), Alexis Coombs (Leesburg, Va.), Katie Erdmann (Forreston, Ill.), Breleigh Favre (Hattiesburg, Miss.), Kellie Garraway (Madisonville, La.), Kylie Grandy (Rolesville, N.C.), Liana Guillemaud (Lucas, Texas), Kinsley Hanback (Lexington, Ala.), Olivia Hepworth (Gulf Breeze, Fla.), Gillian Hidalgo (Brea, Calif.), Haley Hop (Madison, Ala.), Summer Johnson (Chattahoochee Hills, Ga.), Chloe Klusman (Cincinnati, Ohio), Lindsey Legg (Fort Walton Beach, Fla.), Piper Matsumoto (Fort Myers, Fla.), Hallie Phelan (Madison, Miss.), Lindsey Smith (Manhattan, Kansas), Katherine Still (Mobile, Ala.), Abbey Wilson (Columbia, Tenn.)

Recommended for you